Historie objektu, obchodní dům Olomouc

Historie objektu

Již je tomu hodně dávno, kdy byla podle projektu Ing. Osthoffa z Berlína  postavena chlouba města Olomouce v tehdejší monarchii Rakouska-Uherska. Elegancí, technickou kvalitou a rozlehlostí patřila k nejlepším architektonickým stavbám říše.

Psal se rok 1898 a tato budova začala plnit svůj obchodní účel jako aukční hala. Svůj význam obchodování s dobytkem při minimálních úpravách plnila až do roku 1938. Po velké opravě v letech válečných se stala tržnicí s masnými produkty. V době znárodňovacího procesu přešla do majetku masného průmyslu a je s podivem, že bez jakékoliv údržby a oprav vydržela až do osmdesátých let minulého století, kdy ji Olomoucký masokombinát zdevastovanou opustil. V roce 1985 se začaly nad touto unikátní stavbou stahovat pochmurné mraky demolice, kdy architekti města Olomouce začali volit nejjednodušší řešení  likvidace stavby za účelem panelové výstavby. Tuto dobu si dodnes připomínáme neradi.

Nové ekonomické poměry v roce 1989 nabídly naštěstí jiné možnosti. Hned následný rok byl vyhlášen konkurs na využití této vzácné stavební a technické památky, v němž nejlépe obstálo Zemědělské družstvo Senice na Hané, které získalo sympatie svým odvážným a nadčasovým záměrem.

Tento podnik byl v té době dosti pádnou zárukou, že se z chátrajícího objektu stane velké prodejní středisko - první olomoucký supermarket.

Projekt byl svěřen mladým ambiciózním architektům. S přispěním velkých odborných znalostí investora začal vznikat projekt  nadčasového díla a jedinečné rekonstrukce objektu.

Nezaháleli ani úřednící státní správy a zchátralý kolos byl záhy vyhlášen kulturní památkou. Po velmi zdlouhavých legislativních, schvalovacích a majetkoprávních jednáních mohla stavební skupina Zemědělského družstva Senice na Hané, vedená zkušenými odborníky zahájit v září 1991 stavební práce. Rekonstrukci celého objektu se podařilo zdárně dokončit za 18 měsíců. Kolaudační řízení proběhlo 4. dubna 1993 a okamžitě byl zahájen provoz s obchodním názvem  Supermarket SENIMO. Olomoučtí občané tehdy velmi kladně hodnotili velký sortiment potravinového i nepotravinového zboží, pohodlné parkování, bezbariérový přístup a v neposlední řadě kulturní prostředí interiérových a exteriérových prostor.

Velmi těžké období zdolával OD SENIMO při povodních v roce 1997, které postihly velkou část Moravy. Třicet dnů vysokého nasazení zaměstnanců obchodního domu bylo korunováno znovuotevřením všech provozů a oddělení.

Vedení společnosti neustále věnuje obchodnímu domu maximální péči, aby tato státem chráněná památka přinášela nejen užitek, ale aby oslovovala další generace svou jedinečností a krásou.

Aktuální informace

Zákaznické karty

Služby

Služby

Otevírací doba

I. podlaží

Pondělí - Pátek
7.00 - 19.00

Sobota
7.00 - 18.00

Neděle
8.00 - 18.00

II. podlaží

Pondělí - Pátek
9.00 - 18.00

Sobota
9.00 - 12.00

Neděle
zavřeno

Neděle 14.07.2024, Karolína

Doporučujeme

Kontakty

Senimo a.s.

Pasteurova 905/10
Olomouc

Telefon / viz. Kontakty
Fax /
Email / senimo@senimo.cz
Kde nás najdete?
Copyright 2009 Senimo a.s. | Created by Orbinet.cz